„Przepraszam, ale Pan_ numer PESEL jest zastrzeżony, niestety nie możemy dzisiaj dokonać czynności notarialnej”
Ale jak to?
Zastrzeżony PESEL a notariusz
Od 1 czerwca 2024 r. na notariuszu ciąży dodatkowy obowiązek ustawowy. Mianowicie, musi sprawdzić w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL – w ściśle określonych przypadkach – czy numer PESEL strony czynności został zastrzeżony.
Jeśli tak, notariusz odmówi dokonania czynności notarialnej.
Osoby fizyczne, na podstawie ustawy z dn. 7 lipca 2023 r. o ograniczaniu niektórych skutków kradzieży tożsamości, mają możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL. To nic innego jak ochrona naszych danych i naszego majątku. Taki ruch może ustrzec nas przed zaciągnięciem przez oszustów kredytu, pożyczki lub zakupu na raty (kredyt konsumencki) na podstawie naszych danych. Banki mają obowiązek weryfikacji faktu zastrzeżenia numeru PESEL – podczas sporządzania umów na produkty finansowe i wypłat gotówki w oddziałach kasowych.
Takie zastrzeżenie powoduje zablokowanie numeru PESEL, które jest widoczne w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL prowadzonym przez Ministra Cyfryzacji. Obowiązek sprawdzenia przez notariusza numeru PESEL będzie dotyczył takich czynności jak:
- nabycie, zbycie lub obciążenie nieruchomości lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich,
- sporządzenie pełnomocnictwa do nabycia, zbycia lub obciążenia nieruchomości lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w nich.
Dlatego przed wizytą u notariusza, sprawdź swój numer PESEL – jeśli jest zastrzeżony – odblokuj go na czas czynności!
Czy jeśli okaże się w kancelarii, że Twój PESEL jest zastrzeżony, to notariusz nie dokona już czynności tego dnia?
Nie do końca! To zależy od Twojej sytuacji.
Jeśli masz dostęp do serwisu lub aplikacji mObywatel, możesz odwołać zastrzeżenie natychmiastowo i notariusz powróci do dokonywania czynności.
Jeśli nie korzystałeś do tej pory z mObywatel, konieczne będzie uzyskanie dostępu lub wizyta w urzędzie gminy. To w konsekwencji wiąże się z wyznaczeniem nowego terminu dokonania czynności.
Po dokonaniu czynności notarialnej numer PESEL będzie można ponownie zastrzec.
Notarialne AJT „Ale jak to?”
To seria informacyjna, w której przedstawiamy zagadnienia, które budzą zaskoczenie wśród klientów kancelarii notarialnych. Z nadzieją, że ta wiedza ułatwi komuś pojmowanie swojej sytuacji.