„Dzień dobry. Chciałbym zrzec się spadku po ojcu na rzecz mamy. Słyszałem, że możemy tak zrobić u notariusza…”
Otóż, to nie jest prawda.
„ALE JAK TO?”
Czym jest zrzeczenie się dziedziczenia?
Zrzeczenie się dziedziczenia to umowa zawarta pomiędzy osobami żyjącymi, w której jedna z nich decyduje, że nie chce dziedziczyć po drugiej.
Oczywiście warunkiem takiej umowy jest to, aby osoby te – wg przepisów kodeksu cywilnego, należały do kręgu ustawowych spadkobierców.
A zatem zrzec dziedziczenia można się jedynie za życia spadkodawcy. Umowa taka musi mieć formę aktu notarialnego.
A co jeśli mój bliski zmarł, a ja nie chcę dziedziczyć?
Po śmierci spadkodawcy nie można się zrzec dziedziczenia po nim. Z chwilą śmierci danej osoby (następuje otwarcie spadku), spadek przechodzi na konkretne osoby wskazane w ustawie lub – jeśli spadkodawca sporządził testament – osobę/osoby wskazane w takim dokumencie.
Spadkobierca może natomiast w takiej sytuacji spadek odrzucić: przed sądem lub przed notariuszem.
Co ważne, nie można odrzucić spadku na rzecz innej, dowolnie wskazanej osoby. Odrzucenie powoduje przejście spadku na osoby wskazane w ustawie.
Oświadczenie o odrzuceniu spadku trzeba jednak złożyć w ściśle określonym terminie – 6 miesięcy od momentu w którym dowiedzieliśmy się o tytule naszego powołania – czyli najczęściej o śmierci spadkodawcy. Jeśli spadkobierca nie podejmie w tym czasie żadnej decyzji – nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Nie bądź zaskakiwany – podejmij świadomą decyzję!
Notarialne AJT „Ale jak to?”
To seria informacyjna, w której przedstawiamy zagadnienia, które budzą zaskoczenie wśród klientów kancelarii notarialnych. Z nadzieją, że ta wiedza ułatwi komuś pojmowanie swojej sytuacji.